Mirosława Rochecka

 
 
Urodziła się w 1960 r., w Sępólnie Krajeńskim. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego w 1989 r.
Od roku 1996 pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, w Zakładzie Kształcenia Artystycznego Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. Prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa dla studentów konserwacji zabytków.
Doktorat w dziedzinie malarstwa: Duch i materia w malarstwie w 2000 r. Habilitacja w dziedzinie nauk humanistycznych – specjalność malarstwo: Abstrakcja i sacrum w 2006 r. Autorka esejów o sztuce (Tajemnice światła i koloru. Abstrakcja i sacrum; Wydawnictwo Naukowe UMK; Toruń 2007).
Jest kierownikiem i kuratorem Galerii Forum na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Razem z mężem Kazimierzem Rocheckim była kuratorem i współorganizatorką Forum Malarstwa Polskiego.
Zajmuje się twórczością artystyczną w dziedzinie malarstwa. Od 1990r. jest członkiem ZPAP. Uzyskała wiele nagród i wyróżnień na środowiskowych przeglądach i konkursach Dzieło Roku i Annale ZPAP. W roku 2000 – medal na X Biennale Sacrum w Gorzowie Wielkopolskim.
Swoje prace prezentowała na 26 wystawach indywidualnych (m. in.: w Warszawie, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowcu Świętokrzyskim, ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: we Francji, Danii, Niemczech, na Litwie, na Ukrainie i w Słowacji.