Zapowiedź wystawy – “Z czasem“. Marian Stępak, wystawa obiektów i fotografii.

Galeria Wspólna Miejskiego Centrum Kultury i Związku Polskich Artystów Plastyków
ul. Batorego  1/3, Bydgoszcz                                                                                                            

Wernisaż, 28 kwietnia 2022, godz. 19.00                                                                         
wystawa potrwa do 15.06.2022 r.

           Główną częścią wystawy będą najnowsze dzieła, nazywane przez autora  obrazami tekstylnymi. Są to prace wykonane w zdecydowanej większości ze zużytych ubrań i tkanin, jednak najbardziej rozpoznawalną częścią ubioru, którą artysta wykorzystuje w swoich realizacjach, są skarpetki. Cykl pod tym samym tytułem jest już bardzo rozbudowany, tworzony od 20 lat. Skarpetki, najczęściej przetarte lub z większymi ubytkami, są w różnoraki sposób rozcinane, by powstała płaszczyzna, wobec której powstają „anatomiczne” podobrazia. Dzięki takiemu zabiegowi prawie każdy z nich posiada nieregularną formę.                                                                               

  Część z przygotowanych na wystawę prac pochodzi z trzech ostatnich wystaw, które w latach 2018, 2019 i 2021, artysta zorganizował na terenie Ukrainy. Ostatnia z nich, w uczelnianej galerii Narodowej Akademii Sztuki we Lwowie, była efektem reminiscencji z wyprawy do Kijowa i w Karpaty Wschodnie. Na ekspozycji znajdzie się także kilka obiektów z tego roku, które Marian Stępak dedykował Ukrainie, ale także zapis wideo, z krótkiego dokamerowgo performance, wykonanego w 2019 roku nad Dnieprem w Kijowie.                                                                                                                                

  Tytuł prezentacji odnosi się, zarówno do przemijania, jak i do problematyki destrukcji materii, a tego typu materiały artysta wykorzystuje już od 40 lat.