Zaproszenie na wystawę Tamary Sass i Anny Frąckowicz. pt. “Człowiek w drodze”.

Wernisaż 28 września o godzinie 18.00

Galeria ZPAP, Ducha Świętego 8/10/12, Toruń

Wystawa czynna od 28.09 do 18.10.2021 codziennie od 10-17

Wszystko, co tworzę musi być o Człowieku. Człowiek jest w moich grafikach i obrazach formalnym reprezentantem prawdy, o mnie samej i o innych. Niekiedy blisko osobistych emocji, częściej jednak czyni próby obiektywizowania. Człowiek jest elementem kodu, specyficzną literą nietypowego alfabetu, którym opowiadam o prawdzie. O prawdzie, którą można znaleźć sumując indywidualne odsłony rzeczywistości. A ponieważ te prywatne światy skrywa przede wszystkim ludzkie oblicze, mój Człowiek nie opowiada całym sobą.

Najczęściej jest głową, owalem twarzy. Odsłania coś jednostkowego i równocześnie poprzez multiplikacje szuka zasady, reguły, powtarzalności. Żadna wykonana przeze mnie twarz lub głowa, niezależnie od tego, czy estetyczny makijaż zyskała trawioną czy rytą linią, nie istnieje samotnie. Grupowane w dyptyki, tryptyki czy cykle wieloelementowe są jak litery w zdaniach a ich wartość komunikacyjna jest pełna dopiero w ramach kolekcji. Ta prawidłowość sprzyja ekspozycji zamysłu i dyscyplinuje formę. Adekwatność pomiędzy formą i treścią to wartość, którą cenię szczególnie. Sama tylko zabawa estetyczna to dla mnie za mało. Sztuką zadaję pytania i szukam odpowiedzi. Wykonywane prace będąc wizualną parafrazą moich rozważań i obserwacji stają się zaproszeniem do dialogu, które przesyłam za pośrednictwem mojego Człowieka.

Tamara Sass, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem), doktorat na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 18 lat nauczyciel akademicki, a od 10 związana z Uniwersytetem Łódzkim. Artystka mieszkająca i tworząca na terenie Łodzi. Zajmująca się przede wszystkim grafiką warsztatową i projektową, której dopełnieniem są rzeźby i animacje. Publikuje w zakresie edukacji artystycznej. Prowadzi autorską pracownię grafiki artystycznej w Łodzi. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w konkursach graficznych o charakterze lokalnym i międzynarodowym, tj. Międzynarodowe Triennale Małych Form Grafiki w Łodzi, „Eurografik” w Petersburgu, Międzynarodowe Biennale Grafiki w Muzeum Saint–Maur, we Francji.


Cykl W DRODZE powstał w 2021 roku w czasie lockdownu. Zmiana trybu życia, konieczność weryfikacji planów przyczyniła się do pogłębionej refleksji o ciągłym byciu w drodze. Każda droga ma swój początek i kres. Nawet najdłuższa rozpoczyna się od pierwszego kroku. Wyruszenie w drogę poprzedza przyjęcie zaproszenia, podjęcie wyzwania, gotowość zmierzenia się z niedogodnościami. Określenie kierunku, celu, oszacowanie bagażu i można wyruszyć. Chyba, że droga ma być wolna od wszelkich celów i ekwipunku. Pójść bezdrożem, którym nikt wcześniej nie szedł z pustymi rękoma. Niełatwe. Może jednak wrócić na wytyczone szlaki? Droga
wiąże się ze spotkaniem. Droga pokonana z pośpiechem, do kogoś, na kim mi zależy. Droga z napotkanym przypadkiem człowiekiem, obojętnym towarzyszem podróży. Droga tam, która zawsze się dłuży i z powrotem, która zawsze wydaje się krótsza. Droga samotna, kiedy jesteśmy zdani tylko na siebie. Droga do miejsc, w których pozostajemy tylko na chwilę. Miejsca, w których mieliśmy być tylko chwilę, a pozostaliśmy całe życie.

Anna Frąckowicz w 1993 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W 2003 roku doktorat na macierzystej uczelni, w 2011 roku habilitacja na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od kilkunastu lat zajmuje się pracą twórczą w dziedzinie rzeźby miękkiej. Bierze czynny udział w życiu artystycznym, prezentując swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą: m.in. Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Słowacji, Niemczech. W 2004 roku została wyróżniona odznaką Zasłużonego Działacza Kultury przyznaną przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. Prowadzi działalność popularyzatorską w dziedzinie tkaniny. Obecnie profesor Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Wraz z Izabelą Łapińską i Tamarą Sass tworzy grupę artystyczną 0+.