NIE ŻYJE NASZA KOLEŻANKA MAŁGORZATA  IWANOWSKA-LUDWIŃSKA

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że wczoraj zmarła nasza Koleżanka Okręgu Toruńskiego ZPAP, Małgosia Iwanowska-Ludwińska, mająca najbardziej bogatą twórczość artystyczną w naszej społeczności. Osoba niezwykle wrażliwa, lubiana i twórcza. Oprócz ogromnego dorobku w dziedzinie plastyki, autorka kilkunastu pozycji z dziedziny literatury.

MAŁGOSIU, BĘDZIE NAM BRAKOWAĆ TWOJEJ OBECNOŚCI, CIEKAWYCH ROZMÓW Z TOBĄ, TWOJEGO SERDECZNEGO UŚMIECHU I CIEPŁEGO SPOJRZENIA. 

Urodzona 4 lipca 1950 roku w Poznaniu. Studia w latach 1968-1973 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w 1973 r. w pracowni Stanisława Borysowskiego. Po studiach pracowała w Warszawskiej „Galerii Współczesnej” Janusza Boguckiego, w gmachu Teatru Wielkiego oraz w eksperymentalnej placówce wrocławskiej – Terapia Toksykomanii Sztuką (na terenie Szpitala Psychiatrycznego w Lubiążu, k. Wrocławia). W Toruniu ponownie zamieszkała w połowie lat 70-tych i współprowadziła wraz z Jerzym Ludwińskim  Galerię Punkt.  Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych  oraz wzięła udział w licznych wystawach zbiorowych  w kraju i za granicą. Uczestniczyła także w akcjach charytatywnych oraz w sympozjach i plenerach artystycznych. W stanie wojennym uczestniczyła w Biennale Sztuki Niezależnej „Droga i prawda” na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu. 

W swojej aktywności twórczej zajmowała się malarstwem i rysunkiem. Od 1974 roku członek ZPAP. Była laureatką Nagrody Specjalnej Ministra Kultury za rok 2004 za całokształt twórczości. Z okazji 40-lecia twórczości, prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Jej statuetkę Srebrnego Anioła z listem gratulacyjnym, podczas ceremonii wernisażu retrospektywy jej malarstwa w Domu Muz w Toruniu. Od roku 2009 roku była członkiem  Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, najpierw w okręgu toruńskim, a następnie warszawskim.

Wydała następujące książki: „Epoka Błękitu”, Kraków 2002 r., tom pism, notatek i diagramów  Jerzego Ludwińskiego (współredaktor, wraz z J. Hanuskiem);  „Jurek”. Szkice do Portretu, Toruń, 2003 r.;  „Włóczęga i Dziewczyna w Toruniu”, Toruń 2004 r.; „Goście przy wielkim kamieniu”, 2005 r.  (tomik poezji); „Cień ojca na tle tężni”, Toruń,  2006 r.; „Dinozaury w śniegu”,  Toruń,  2008 r.; „Margerytki”, Toruń, 2009 r.; „Dyptyk z Agatą”, Toruń, 2010 r.; „Artyści”, Toruń 2011 r.; „Chełmionka i inne wiersze”, Toruń, 2013 r.; „Toruń w słońcu”, Toruń, 2015 r. W planach miała wydanie kolejnych pozycji książkowych. 

Informacje o twórczości plastycznej Małgosi znajdują się na naszej stronie.