Marian Stępak

 

Urodzony w 1957 r. w Koronowie, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, dyplom artystyczny zrealizował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego w roku 1983. Od 1984 r. był asystentem w tejże pracowni. Od 1995 r. do teraz pracuje w Zakładzie Plastyki Intermedialnej, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego.  Kwalifikacje I i II stopnia uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1991 – 1996 pracował w prywatnej Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu i w Liceum Rzemiosł Artystycznych. W latach 2000 – 2002 był zatrudniony, na drugim etacie, w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Krakowie (filia w Toruniu) jako specjalista ds. rewalidacji i z-ca kierownika.

W roku 1991 zainicjował działalność galerii „Nad Wisłą”, która funkcjonuje do chwili obecnej, jednoosobowo zorganizował w niej ponad 140 wystaw. W 1992 r. został współzałożycielem Fundacji Praktyk Artystycznych „i…”, która min. zorganizowała kilkanaście dużych wystaw, tj.: Ogólnopolskie Spotkania Twórców i Wystawy Wielkanocne. Od 1994 jest konsultantem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie. W latach 1996 – 1999 był członkiem zespołu redakcyjnego Przeglądu Artystyczno – Literackiego, z którym to pismem współpracował przez prawie cały okres jego istnienia. 

Zajmuje się obiektem, instalacją, performance, tkaniną artystyczną i malarstwem.

 

Jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą; min.: Galeria Miejska Arsenał, Galeria ON, Galeria Szyperska – Poznań; Galeria Otwarta Pracownia – Kraków; Galeria Dziekanka, Galeria Działań, Galeria Krytyków Pokaz – Warszawa; Galeria Bielska BWA w Bielsku – Białej; Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej – Słupsk; BWA Kielce; Galeria W Pasażu, Galeria X, Galeria Zamek – Wrocław; Instytut Polski – Rzym; Muzeum Ziemi Prudnickiej – Prudnik; Muzeum Papiernictwa – Duszniki Zdrój; Galeria Sztuki Wozownia, Galeria Muz, Galeria Nad Wisłą – Toruń; galeria Wieża Ciśnień, Galeria Autorska – Bydgoszcz; Atelier du Nord – Fribourg (Szwajcaria); Galeria Primus – Lwów; Galeria BWA – Olsztyn; Galeria Miejska – Inowrocław; Galeria Sztuki Współczesnej – Włocławek; Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej  – Rypin.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą; min.: Kassel; Budapeszt; Rzym; Bruay la Buisierre (Francja), Sztokholm; Fribourg (Szwajcaria); Cobh (Irlandia); Brześć (Białoruś); Warszawa; Wrocław; Poznań; Łódź; Legnica, Szczecin, Orońsko; Zielona Góra; Bydgoszcz, Toruń; Bytom; Gorzów Wlkp.; Piotrków Trybunalski; Grudziądz; Lipno.

e-mail: marianstepak@gmail.com