W związku z otrzymanym pismem z Zarządu Głównego ZPAP z dnia 3 lutego 2017 r., dotyczącym konieczności rozdzielenia kwoty z tytułu czystych nośników wszystkim uprawnionym, prosimy o pilne (do 13.02.2017) podanie swoich danych do naszego biura.
Potrzebne dane:
– adres
– nr pesel
– nr telefonu
– adres email
– nr konta bankowego
– oświadczenie („wyrażam zgodę na podanie powyższych danych do Zarządu Głównego ZPAP, w celu umożliwienia wpłaty z tytułu czystych nośników”.)
-
Za uprawnionego uważa się każdego członka, który nie zalega z opłatą składek powyżej jednego roku
-
CZYSTE NOŚNIKI – Opłata reprograficzna (copyright levies, CL) – opłata doliczana do ceny urządzeń i nośników służących do kopiowania (np. nagrywarki, kopiarki, skanery, czyste płyty CD/DVD, itp.). W Polsce wynosi od 1 do 3 proc. ceny sprzętu. Opłata uiszczana jest na rzecz organizacji typu ZAiKS przez importerów i producentów urządzeń i czystych nośników. Importerzy i producenci doliczają opłatę do ceny urządzenia lub nośnika (opłatę faktycznie ponosi końcowy konsument). Opłata dotyczy urządzeń i nośników wykorzystywanych do zwielokrotniania utworów na własny użytek osobisty przez osoby fizyczne (np. dysków twardych, drukarek, nagrywarek CD/DVD, płyt CD, papieru ksero i in.). Opłaty reprograficzne mają w założeniu stanowić „godziwą rekompensatę” strat ponoszonych przez twórców w związku z dozwolonym przez prawo kopiowaniem ich utworów na własny użytek przez osoby fizyczne (dozwolony użytek).
-
Należy podkreślić, że opłata reprograficzna nie jest podatkiem od „piractwa”. Jest wynagrodzeniem dla twórców za zgodne z prawem kopiowanie legalnie pozyskanych utworów przez osoby fizyczne . Określenie opłaty reprograficznej podatkiem również jest błędne, gdyż opłata ta nie spełnia wszystkich cech podatku.
-