Katarzyna RumińskaKatarzyna Rumińska

 

ur. 1988 r. | od 2016 roku Doktor w dziedzinie sztuki plastyczne w dyscyplinie sztuki piękne (Wydział Sztuk Pięknych, UMK Toruń)
Urodziła się w Polsce w 1988 roku. Absolwentka studiów magisterskich z wyróżnieniem w pracowni profesora Wiesława Smużnego (WSzP, UMK, 2012 r). Rozprawa doktorska była zwieńczeniem jej poszukiwań dotyczących życia człowieka i jego metaforyzacji (promotor profesor Marian Stępak, 2016 r.).

Tworzy obiekty przestrzenne, instalacje (w tym interaktywne), animacje, mapping oraz grafiki.
Poszukiwania w obszarze sztuki nowych mediów, zainteresowanie przestrzenią, matematyką, sieciami neuronowymi, algorytmami i grafami mają duży wpływ na powstające prace. Obecnie skupia się na obiekcie i sztuce interaktywnej. Porusza problematykę siatki, przestrzeni i modułu. Wykorzystuje nowe technologie, między innymi druk 3D, wirtualną rzeczywistość (VR).

W 2018 roku zapoczątkowała cykl FDM, na który składają się obrazy przestrzenne, obiekty, instalacje, tryptyki, dyptyki oraz instalacje interaktywne. Technika własna, połączenie druku 3D z różnymi materiałami pozwala tworzyć obiekty ze styku sztuki i designu.

Brała udział w ponad pięćdziesięciu wystawach i festiwalach w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych, najważniejsze to: FDM Interlinked (2018), FDM Underground (2019).

Jest wykładowcą i czynną artystką. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej oraz Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Toruński.

 

Strona autorska:
www.ruminska.com

 

{mp4}CzasToRuch_instalacjaInteraktywna_Ruminska_K_2016{/mp4}

“Czas to ruch”